פרוייקטי בניה

לקנות או לשכור דירה? הכל על איך לקבל את ההחלטה הנכונה

שוק הנדל"ן בישראל הוא שוק משוגע שנמצא בגדילה חסרת פרופורציה למשכורות או להון של אנשים. המסלול המקובל עד לפני כמה שנים, היה מגורים בשכירות למשך תקופה, עד אשר ההון הראשוני לקניית דירה נמצא בידיכם (עם או בלי עזרה של ההורים). עם זאת, לאור הצמיחה של שוק הנדל"ן, וחוסר האפשרות של הרבה מאוד אנשים לקנות דירה גם עם עזרה מההורים או משכנתא, אנשים ממשיכים לשכור דירות, ואפילו מעדיפים את זה. יתרה מכך, יש הרבה אנשים שיש להם את היכולת לקנות דירה, ומעדיפים להמשיך או לשכור מטעמים כאלו ואחרים. השאלה היא שכירות או קניית דירה – מה עדיף?

הרצוי והמצוי

האידיאל של הרבה אנשים הוא כמובן קניית דירה, והשגת נכס שתמיד יהיה רלוונטי לכם ולצאצאים שלכם. בתוך כך, אנשים קונים דירות גם בשביל השקט הנפשי שלהם והיכולת שלהם להבין שיש להם משהו משלהם, והם לא נזקקים עוד אנשים אחרים כדי להתגורר בכבוד. בנוסף, אין כל ספק שברגע שמסיימים את המשכנתא, ועלויות הדיור יורדות בצורה משמעותית, אפשר להתחיל ליהנות מהחיים, כשהכנסת הנטו גדלה בצורה משמעותית. בנוסף, גם האלמנט של תשלום לבנק בצורה מסוכמת מראש (משכנתא) היא עדיפה מאשר תשלום לבעל דירה, שכן תשלום המשכנתא, בחלקו, יחזור אליכם בסופו של דבר, בעוד שכ"ד ממש לא.

התשלום החודשי

נושא התשלום החודשי בנושא הדיור הוא כמובן המשמעותי ביותר בכל הנוגע למשכנתא או השכרה של דירה. סכום ההחזר תלוי בהרבה מאוד גורמים כמו איכות הדירה, גודלה, המיקום שלה ועוד. עם זאת, ניתן להעריך שברוב המקרים, מדובר בכמה אלפי שקלים בחודש, או לחילופין, סכום הנע סביב 60 עד 80 אחוז של אחת המשכורות בבית. היתרון הגדול בשכירות הוא שאין למעשה התחייבות ארוכת טווח, והסנקציה הגדולה ביותר אפשר לספוג לאור אי תשלום שכר דירה, ברוב המקרים, היא פינוי מהדירה, או סוג של פיצוי לבעל הדירה. בנוסף, בשכירות אין עלויות נוספות או ריביות שמשלמים, וזאת בניגוד למשכנתא.

איך להסתכל על משכנתא?

במשכנתא, כ-30 אחוז מהסכום שמשלמים לאורך תקופה שייך לריבית. עם זאת, ברוב המקרים, עליית ערך הדירה תכסה את סכום הריבית, ולכן, אתם למעשה משלמים לעצמכם ואף מקבלים על זה רווח. עם זאת, הסנקציות עקב אי תשלום משכנתא הן גדולות יותר, ויכולות להסתיים בעיקולים, בפינוי מהדירה שלכם, בירידת דירוג בנקאי, קנסות ענק ועונשים נוספים. כאשר קונים דירה, חשוב מאוד לבצע חישובים והערכות עתידיות, כדי למצוא את הסכום האידיאלי שעליכם לשלם מדי חודש. יש כיום מחשבוני משכנתא מדויקים ואיכותיים מאוד, שיכול לעזור לכם למצוא את מסלול המשכנתא האידיאלי עבורכם, בהתאם לנכס שברשותכם, למצבכם הכלכלי ולתחזית הכלכלית שלכם לשנים הקרובות. כך תוכלו להבין איזה סכום של משכנתא תוכלו לקחת, וכמה זמן תשלמו אותה.

חיסכון עכשיו או רווח אחר כך?

אין כל ספק שלשכור דירה זה משהו שיוצר חיסכון בראייה פשוטה. לא צריך להוציא מאות אלפי שקלים כהון ראשוני, ואין ריביות אותם משלמים, זאת כבר הבנו. עם זאת, חשוב מאוד להסתכל על ערך הנכס. נכסים בישראל עלו בשנים האחרונות בעשרות אחוזים, דבר המוחק לחלוטין את הריביות והעלויות הנוספות, ולמעשה מייצר רווח. נדל"ן פיזי הוא הנכס הכי משתלם בישראל בשנים האחרונות, ולכן, קנייה של בית היא יקרה יותר בהתחלה, אך הרבה יותר משתלמת בטווח הארוך.

השקט הנפשי שלכם

קנייה של נכס לא רק מייצרת רווח, אלא גם שקט נפשי. אנשים עובדים כל החיים כדי לקנות נכסים ובישראל, זה מהווה הישג מאוד משמעותי. בנוסף, קנייה של נכס היא סיום לתהליך כלכלי עליו מדברים שנים ברוב הבתים בישראל. שכירות היא נוחה יותר בהרבה מובנים, אך קנייה של בית היא הרבה יותר פרקטית גם בהווה, וגם בעתיד, כאשר צריך להשאיר משהו לילדים.