פרוייקטי בניה

מחירי הנדלן בישראל

יוקר המחיה, מחירי הנדל"ן בישראל והשכר הממוצע במשק נמצאים דרך קבע על סדר היום הציבורי. הציבור בישראל הפך בשנים האחרונות מעורב ומודע יותר למחירים הגבוהים בשוק הנדל"ן ולקושי לרכוש דירות חדשות. מעמד הביניים לצד זוגות צעירים והורים לילדים מובילים מחאה ציבורית בדבר המחירים היקרים בענף הנדל"ן ושואלים – מה קרה למחירי הנדלן בארץ בעשור האחרון?

כיום, מעטים הם אלו שמסוגלים לרכוש דירה במרכז הארץ ללא עזרה משמעותית מההורים והלוואת משכנתא אימתנית. מחירי הנדל"ן בישראל עלו בשנים האחרונות בצורה משמעותית. הביקוש הרב לפתרונות דיור באזור המרכז אל מול ההיצע המצומצם הביא לעלייה משמעותית במחירים. הקבלנים מעדיפים לבנות מגדלי דיור יוקרה על פני דירות שמיועדות לזוגות צעירים או משפחות. הדירות במגדלי היוקרה נמצאות מחוץ לטווח המחירים של רוב הזוגות. גם דירות ישנות באזור המרכז נמכרות במחירים בלתי אפשריים בעבורם.

פתרונות מגורים בפריפריה

המחירים הגבוהים באזור המרכז מעודדים רכישת דירות והתיישבות באזורים מרוחקים יותר. יש לציין כי מגורים מרוחקים מאזור המרכז מגבילים את אפשרויות התעסוקה של הצעירים. אלו שמועסקים במרכזי ההייטק והעסקים של תל אביב ורמת גן מתקשים להעביר את מקום מגוריהם לערים מרוחקות. בכדי למצוא פתרון למצב בלתי אפשרי הוקמו שכונות חדשות בערים כמו לוד, בת ים, ראשון לציון, רחובות ועוד.

כיצד מתמודדים עם המחירים היקרים?

לאור המחאה החברתית התחייבה הממשלה לבחון את הנושא ולמצוא פתרונות מתאימים. נכון לרגע זה, המחירים נמצאים עדיין במגמת עלייה, אין על הפרק כל פתרון. הציבור חלוק בדעתו באשר לצעדים שיש לבצע ולאחריות הממשלתית לדבר. יש הטוענים כי אל לממשלה להתערב לכאן או לכאן, אל מול אחרים שטוענים כי הממשלה היא שאחראית לספק לתושבי ישראל דיור בר השגה.

בכדי להביא לירידת מחירים דורש הציבור תנופה מסיבית של בנייה, תוך מכירת קרקעות ממשלתיות במחירים מוזלים והשמת דגש על בנייה שמתאימה לצעירים ומשפחות. לא עוד בנייני דיור יוקרתי שמיועדים לבני עשירים בלבד. אם וכאשר תנקוט הממשלה בצעדים הללו ניתן יהיה לראות שינויים בשוק הדירות. חשוב לציין כי השינויים הללו יורגשו בשטח רק לאחר מספר שנים.

מה אומרים הכלכלנים?

המומחים בענף הנדל"ן לא צופים ירידה במחירים בשנה הקרובה. מחירי הנדל"ן בישראל צפויים להישאר גבוהים במהלך שנת 2013 ואף לעלות עוד יותר. מעטים סבורים כי ישנו סיכוי לירידה קטנה במחירים. דמי השכירות צפויים גם כן להישאר גבוהים כאשר ישנו פוטנציאל לעלייה בתעריפים באזורים המבוקשים.

הסיבה לכך נובעת מהאטה בתנופת הבנייה, הקבלנים מתקשים למצוא מימון בנקאי לפרויקטים ולאתר קרקעות מתאימות. בכירי הנדל"ן מסכימים כולם כי הוזלה במחירי הקרקעות היא צעד הכרחי למניעת העלייה במחירים.

הממשלה תוכל כך להוזיל בצורה משמעותית את מחירי הדיור באזורים המבוקשים. גם זירוז הליכי ביורוקרטיה חיוני להוזלת מחירי הנדל"ן בישראל. לו יכלו הקבלנים לקבל אישורי בנייה מהר יותר, ניתן היה להשלים את עבודת הבנייה במהרה, לתת מענה לביקוש הגבוה בשוק ולהביא לירידת מחירים.

לקריאה נוספת: