פרוייקטי בניה

השקעות נדל"ן בארה"ב: ארץ ההשקעות הבלתי מוגבלות

תחום השקעות הנדל"ן בחו"ל, ובארה"ב בכלל, הוא אחד מאפיקי ההשקעה החמים ביותר כיום. משקיעים רבים מעוניינים לנצל את מחירי הנכסים הנמוכים, יחסית, שקיימים בארה"ב, ולזכות בתשואות הגבוהות המובטחות. יחד עם זאת, השקעה בנכס שנמצא מעבר לים, במרחק רב כל כך, במדינה בעלת חוקים, הרגלים ונתונים שאינם מוכרים למשקיע הישראלי הממוצע, מרתיעה משקיעים רבים החוששים לקחת את הסיכון.

בתחום זה, כמו בעולם ההשקעות כולו, בלי סיכון אין רווח, אך חשוב שהסיכון יהיה שקול ומחושב. למרבה המזל, קיימים מספר אפיקי השקעה שונים שמאפשרים כמעט לכל משקיע המעוניין לקנות נכס בארה"ב למצוא את המסלול הנכון והנוח ביותר עבורו.

אלו הם סוגי ההשקעה המרכזיים:

1.רכישה עצמאית – ממש כמו רכישה של נכס מקומי, עומדת בפני כל משקיע המעוניין בכך, אפשרות להגיע באופן עצמאי לנכסים העומדים למכירה, לבצע את הבדיקות הרצויות באופן עצמאי או באמצעות אנשי מקצוע ששירותיהם יישכרו נקודתית למטרה זו, ולהפוך לבעל נכס בארה"ב. מסלול השקעה זה עשוי להיות בעל תשואות גבוהות כיוון שאינו נעזר במתווכים, אך הוא גם מורכב יותר, מצריך המון השקעה מוקדמת מצד המשקיע, וטומן בחובו סיכונים גדולים הנובעים מריבוי שרלטנים בענף ומחוסר ההיכרות של רוב המשקיעים הישראלים עם שוק הנדל"ן האמריקאי.

2.רכישה באמצעות מימון המונים/ קבוצת רכישה – בשנת 2012 עבר בארה"ב חוק המאפשר לעסקים קטנים לגייס תמיכה ציבורית באמצעות מימון המונים. בתחום הנדל"ן החוק התקבל בזרועות פתוחות ואיפשר היווצרות של קבוצות רכישה קטנות או גדולות, בהן כל משקיע מחזיק בבעלות על חלק מהנכס והם מתחלקים ברווחי ההשכרה או המכירה שלו.

3.השקעה בקרנות נאמנות להשקעות נדל"ן – כמשקיע ישראלי, ישנן מספר קרנות נאמנות בהן ניתן להשקיע, המחזיקות במניות של חברות השקעות נדל"ן בארה"ב. אפיק השקעה זה הוא נוח, אינו דורש מהמשקיע השקעה של זמן ומאמץ בניהול ההשקעה, ובעל סיכון נמוך, אך גם התשואות בו מתונות יותר והוא כרוך בתשלום דמי ניהול די גבוהים.

4.רכישה באמצעות חברת השקעות נדל"ן ישראלית – רכישת נכס באמצעות חברת השקעות ישראלית היא אחד מאפיקי ההשקעה המועדפים על ידי המשקיע הישראלי, ראשית בשל האפשרות להתנהל בעברית מול כל מה שכרוך בהשקעה, ושנית כיוון שחברה זו למעשה מנהלת עבור המשקיע את הטיפול בנכס לאורך כל הדרך: היא זו שאחראית למציאת העסקה ולמימושה, לניהול הנכס, מציאת שוכרים וגביית דמי השכירות, ולניהול מכירת הנכס ביום בו פעולה זו תתבקש. תחת חברה כזו הסיכון שלוקח המשקיע נמוך יותר, כיוון שהיא מגובה על ידי בנקים אמריקאים ונמצאת תחת פיקוח משפטי, וכיוון שאנשי המקצוע המפעילים אותה מעורים בשוק הנדל"ן האמריקאי. יחד עם זאת, גם תחת השקעה מסוג זה ישנם אפיקי השקעה שונים, על פי מידת הסיכון ופוטנציאל הרווח שכל משקיע מוכן לקחת על עצמו:

•מסלול חוב – מסלול סולידי שאינו דורש השקעה התחלתית גבוהה, בעל סיכון נמוך ותשואה יציבה שאינה תלויה במימוש הנכס אך אינה גבוהה במיוחד.

•מסלול הון – מסלול בעל סיכון גבוה יותר, בו ההשקעה ההתחלתית מקנה למשקיע אחוז מסוים בבעלות על הנכס, והופכת את ההשקעה לכזו שתלויה בביצועי הנכס, ולפיכך בעלת פוטנציאל לרווח גבוה

•מסלול קרן – מסלול זה מכיל את היתרונות של מסלול ההון (פוטנציאל לתשואה גבוהה, אחוז בבעלות על הנכס) אך מקטין את הסיכון הכרוך בו על ידי פיזור ההשקעה על פני מספר נכסים. אמנם במסלול זה יש צורך בהשקעה התחלתית גבוהה יותר, אך תמורתה מקבל המשקיע תנאים מצוינים, סיכון נמוך יותר והזדמנות להרוויח הרבה יותר.