פרוייקטי בניה

מדוע צריך עורך דין לקניית דירה

ישנם לא מעט רגעים וממעמדים אשר מרגשים גם את אנשים שלא יזילו דמעה בקלות, אחד מהם ובמיוחד כאן בישראל הוא במעמד של רכישת דירה. אך ברגעים מרגשים לא פעם אנו לא נצליח להתבונן בתמונה המלאה, במיוחד ברכישת דירה שלאורך כל הליך הרכישה מומלץ מאוד לוודא כמה וכמה פרמטרים שונים עוד הרבה לפני שנבצע את הרכישה.

במעמד רכישה אנו חשופים וחושפים עצמנו ללא מעט הונאות שונות, החל ממידע לא נכון ומוטעה ועד לבדיקת ליקויים בדירה שאותה נבקש לרכוש ולא תמיד נשים לב אליהם גם במספר פעמים בהם נעיף מבט בדירה. ועל מנת למנוע מצבים שכאלו, מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה ברכישה ומכירה של דירות ולהימנע מכל אלו.

 

בדיקות חובה עם עורך דין

במעמד הרכישה אחד השירותים שיוכלו לחסוך לנו לא מעט זמן, כסף ומפח נפש, הוא ללא ספק עורך דין קניית דירה שיוכל לוודא עימנו לא מעט פרטים חשובים וקריטיים במעמד הרכישה.

 • שעבוד ונוכלות
  אל שני נושאים אלו מתכנסים לא מעט משתנים שעלולים להפיל את העסקה עוד בשלביה הראשונים, ראשית עלינו לדעת האם הדירה משועבדת לבנק, כונס נכסים או לתאגיד? מקרים כאלו ודומים כמו התחזות לבעלי הדירה, הסתרה של בקשה לכונס נכסים ועוד קורים לא אחת בישראל, לכן במעמד רכישה של דירה מומלץ לוודא באמצעות עורך דין האם הדירה משועבדת או שייכת לאדם אחר?
 • טאבו
  גם בדיקת נוסח הטאבו היא פעולה לא פחות חשובה בעת רכישת דירה, שכן ישנן לא מעט דירות עם חנייה רשומה בטאבו או מחסן ועוד משתנים אחרים. אך בכדי לוודא כי החלקה, החנייה או כל פריט אחר שהובטח לנו כחלק מרכישת הדירה אכן שריר וקיים, מומלץ לבצע בדיקת טאבו דרך עורך דין קניית דירה.
 • ליקויים וחריגות
  בדיקה של ליקויים בדירה יכולה להעלות בכל שעה ביממה ממצא אחר, בין רעש פקקים המצטברים רק בשעות אחר הצהריים ועד לרעש טיסות או רטיבות שהסתתרה מצוין מאחורי הארונות. לצד הבדיקות אשר עלולות להשפיע לא אחת על מחיר הדירה, מומלץ לוודא האם לדירה ישנם חריגות בנייה שונות שלא הוסדרו? שכן במצב שכזה רכושי הדירה עלולים להיות מואשמים בחריגות בנייה ואף במאסר וקנס במקרה וחריגות הבנייה לא הוסדרו.
 • משכנתא
  הרבה לפני שאנו ניקח את המשכנתא לדירה או ''נסדר'' את ההון שלנו לקראת הרכישה, מומלץ שנוודא כי לנכס החדש אין משכנתא של בעליו הקודמים וכי כל החובות שעל הדירה נמחקו וסולקו.

 

בדיקות חובה לפני חתימה על חוזה

אם עברנו בהצלחה את כל הליקויים החריגות, משכנתאות ורישומים שונים המובטחים בטאבו, הגענו אל הרגע המיוחל של חתימת חוזה. גם במעמד כזה ישנם כמה בדיקות שעורך דין קניית דירה יוכל לעזור לנו לוודא, לא רק שלא נעשה טעויות אלא לא נשלם על כך בגדול.

ראשית חשוב לוודא כי נרשמה אזהרה בטאבו לטובת הקונה, כך נוכל להבטיח את זכויותינו בעת מימוש העסקה וללא חשש מכונס נכסים או משכנתא שעלולה לאיים על אחזקתנו בנכס. ולאלו המבקשים לקחת משכנתא, נוכל לעשות זאת גם כן באמצעות עורך דין קניית דירה שלא רק יוכל לעזור בחיפוש אחר ליקויים או נוסחי טאבו שונים אלא גם בהליך לקיחת המשכנתא מהתחלה ועד הסוף.

לאחר החתימה על החוזה ישנם שני דברים חשובים לוודא, הראשונה הוא דיווח למשרד מיסוי מקרקעין על רכישת הדירה והשנייה כי הדירה אכן רשומה על שמנו בטאבו.