פרוייקטי בניה

שמאות מקרקעין

לכל נכס נדל"ן ישנו 'תג מחיר' מסוים, אשר משמש את כל העוסקים בתחום: סוכני הנדל"ן, הקבלנים, השוכרים, המשכירים, הקונים והמוכרים. שמאות מקרקעין היא המקצוע בעזרתו נקבעים המחירים הללו ולכן ברור כי עולם הנדל"ן תלוי לא מעט בשמאי המקרקעין כדי להמשיך ולהתפתח, לצמוח ואפילו לתפקד.

מדוע צריך שמאי מוסמך לקביעת מחירי נכסים?

אחת הידועות שבהנחות היסוד של עולם הנדל"ן היא שכל נכס מחירו אחר. גם שני בניינים זהים לחלוטין יהיו בעלי שווי שונה, משום שכל בניין נמצא על שטח שונה. עד כדי כך השוני גדול כך שגם כיוון החלונות בבית, מספר הקומות בבניין, שיפוץ הבניין ע"י תוכנית תמ"א 38 ואפילו החומרים מהם הוא עשוי משפיעים על המחיר שלו.

אם לא הייתה בעולמנו סמכות מקצועית אשר תקבע מחיר אחד לבניין - קביעה לפיה ילכו כולם - הרי שהעולם הזה היה כולו פרוץ ונתון בידי רמאים ונוכלים. וזו הסיבה מדוע שמאות מקרקעין היא מקצוע כל כך חשוב ומבוקש היום.

אין ספק כי שני שמאים שונים יקבעו מחיר שונה לאותו בניין. הרי לא מדובר כאן במדע מדויק, אך בעל מקצוע מנוסה בתחום הוא אדם עליו איש לא יערער. לכן לרוב, לאחר שנקבע מחירו של נכס על ידי שמאי מקרקעין מסוים, יעברו שנים רבות (או שיחולו תמורות רבות בנכס) עד שתתבצע לו שומה נוספת.

הרבה מאוד נכסים, מעט מאוד שמאים

לא צריך להיות גאון גדול כדי לדעת שישנם היום מיליוני נכסים בישראל. נכסי הנדל"ן כוללים לא רק את בתי המגורים אלא גם בנייני משרדים, מפעלים, חצרות, מגרשי חנייה ואפילו שדות פתוחים או שדות חקלאיים. את כל אלו צריך להעריך ולאמוד שמאי המקרקעין ולכן ברור מדוע ידיו עסוקות תמיד.

שמאות מקרקעין נחשבת למקצוע יחסית חדש ולכן כאן בישראל, לכל הפחות, כמות שמאי המקרקעין קטנה מאוד. והמצב הזה עשוי להיות בעייתי, משום שהביקוש לבעלי מקצוע מוסמכים רק הולך וגדל מידי שנה.

כדי להבין עד כמה שמאות מקרקעין היא תחום מתבקש, מבוקש וחשוב מאין כמותו בעולם הנדל"ן, מספיק להסתכל על כך מההיבט הממשלתי: המדינה נעזרת מידי יום בשירותיו של אדם בעל תפקיד שנחשב בכיר מאוד 'השמאי הממשלתי הראשי' - אשר בין היתר מעניק גם שומה נדל"נית, כלומר: שמאות מקרקעין.

איך להיות שמאי מקרקעין?

אם הבנתם את הכיוון אליו הולך שוק הנדל"ן, בוודאי חשבתם לעצמכם והעליתם בראשכם את הכותרת הזו. הרי אם מדובר במקצוע כל כך מבוקש, מדוע לא לנצל זאת ולעבוד בעבודה אשר למעשה אינה נגמרת לעולם? ובכן, אתם צודקים.

אם כן, הדרך להפוך להיות שמאי מקרקעין נחלקת לשניים: הצטרפות אשר מעניק תעודה אקדמית או אל קורס שמאי מקרקעין, אשר בסופו זוכים הבוגרים בתעודת מקצוע לא אקדמית.

רישיון שמאות מקרקעין:

אבל הדרך לרישיון העיסוק במקצוע אינה קלה. הלימודים עצמם נמשכים בין שנה לשלוש שנים, ולאחר מכן יש לעבור התמחות של כשנה במשרד שמאי מוסמך. במהלך ההתמחות או תוך כדי הלימודים יש לעבור בחינות מקצוע מטעם מועצת שמאי המקרקעין - בחינות אשר כוללות לא פחות מעשרה חלקים. אם כן, שמאות מקרקעין היא תחום מעניין מאוד, אך כדי להתחיל לעסוק בתחום יש לעבור דרך לא פשוטה. גם השנים הראשונות עד ליצירת מעמד מתאים (כמו בכל מקצוע) לא יעברו בקלות, אך בסופו של דבר זהו מקצוע מאתגר ומרתק.

ואם אתם מחפשים שמאי מקרקעין לצורך קבלת אומדן מחיר בעבור הנכס שלכם הנה קישור אל דף שמאיי המקרקעין של אתר דפי זהב.