פרוייקטי בניה

תמ"א 38 - תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים

תוכן [ הסתר ]

תמ"א 38 היא תכנית שיצרה הממשלה על מנת לחזק מבני מגורים לקראת מצב של רעידת אדמה. החל משנת 1980 כל מבנה מגורים חדש נבנה כבר על סמך תקנות המתייחסות למקרה של רעידת אדמה, אך כל המבנים הישנים יותר נותרו לא ממוגנים.

שיפוץ של מבנה ישן על מנת שיעמוד בתקני רעידות האדמה הוא עניין יקר מאוד, ולממשלה המכהנת באותה תקופה (מרץ 2005) היה ברור שאף תושב של מדינת ישראל לא ימהר להוציא מכיסו את הסכומים הגבוהים לשם מיגון הבניין בו הוא גר. על מנת להבטיח את מיגונם של כמה שיותר מבנים, נוצר פרוייקט תמ"א 38 שנועד לחבר בין בעלי דירות במבנים לא ממוגנים לבין קבלנים. הפרוייקט דואג למיגון הבניין בצורה שתהווה יתרון משמעותי לבעלי הדירות וגם לקבלנים – כל הצדדים יצאו מרוויחים – בתקווה שזה יביא להירתמות גבוהה לפרוייקט.

מה בדיוק קורה במסגרת תמ"א 38?

תמ"א 38 הוא פרוייקט בנייה לכל דבר, בו בעצם נעשה שיפוץ בניין קיים: חיזוק ומיגון הבניין בפני רעידות אדמה, הוספת מעלית, שיפוץ חדר המדרגות, הלובי, חזית המבנה והגינה הסובבת אותו, הוספת חדרי ממ"ד לכל דירות הבניין, הוספת מרפסות ושיפוץ אזור החנייה. כל אלו נעשים ללא כל הוצאה כספית מטעם הדיירים, ואף גוררים עמם רווח עבורם – עבודות השיפוץ הללו מביאות עימן עלייה יפה ביותר של ערך הדירות, כך שהתכנית הממשלתית בהחלט משתלמת לדיירים, על אף אי הנעימות הזמנית שבתקופת השיפוץ.

ומה יוצא לקבלן מזה? מלבד פטורים שונים משלל מיסים והיטלים על פרוייקט זה, מקבל הקבלן זכויות בניה של יחידות דיור נוספות בבניין, על הגג כקומה נוספת או כקומת קרקע בבניין עמודים. יחידות אלו יהיו בבעלותו והוא יוכל למכור או להשכיר אותן כראות עיניו. על מנת שתצא תכנית כזאת לדרך, יש לקבל את הסכמתם של רוב הדיירים בבניין. ישנם סוגים שונים של היתרים במסגרת הפרוייקט, על פי נתוני הבניין עצמו, ולכל היתר יש את אחוז ההסכמה הנדרש עבור הוצאת הפרוייקט לפועל.

פנייה לעורך דין לקראת ביצוע תמ"א 38

עבור תושבי הבניין, פנייה לעורך דין מומחה תמ"א 38 היא הכרחית. עסקת תמ"א 38 היא עסקת נדל"ן לכל דבר, מורכבת ומרובת סעיפים, וההתמודדות איתה לבד לא מומלצת. אם לאף אחד מהדיירים אין את הידע המקצועי, ההכשרה והניסיון המעשי בתחום, לא כדאי אפילו לנסות לעשות זאת בעצמכם.

ליווי של עורך דין יבטיח לכם בדיקה מדוקדקת של הקבלן, הרקע שלו והצוות המקצועי שהוא מביא עמו. כמו כן יובטח קיום כל סעיפי השיפוץ המובטחים, עמידה בזמני תחילת העבודות וסיומן, תשלום כל המיסים על ידי הקבלן והבטחת ערבויות לכל מקרה בו הקבלן לא עומד בהתחייבויותיו. לשם נוחיותכם, הצלחת הפרוייקט והשקט הנפשי שלכם, אל תוותרו על ליווי משפטי של עורך דין מומחה בתחום המקרקעין בכלל ובנושא תמ"א 38 בפרט.

מקורות מומלצים לקריאה נוספת וליווי מקצועי: