פרוייקטי בניה

תשלום ארנונה

תוכן [ הסתר ]

בין כל התשלומים שאנחנו חייבים לבצע מדי חודש או חודשיים כמו תשלום על חשמל, מים ושירותי ביוב, שכר דירה ועוד, ישנו גם תשלום שנקרא ארנונה. בניגוד לחשמל ולמים, הארנונה היא לא תשלום על שירות שנמדד על פי השימוש, אלא מס שניתן לעירייה.

את הארנונה, כאמור, גובה העירייה או המועצה המקומית בתשלום דו-חודשי לצורך מימון הפעילות השוטפת שלה. על כל נכס נדל"ן בשטח העירייה או הרשות יש לשאת בתשלום ארנונה. איחור בתשלום גורר חובות וקנסות מצטברים. לקריאה נוספת: מידע על תשלומי ארנונה באתר משרד הפנים.

איך מחשבים תשלום ארנונה?

תשלום הארנונה מחושב על פי מספר קריטריונים. הראשון בהם הוא השימוש בנכס – חישוב ארנונה לדירה לא יהיה זהה לחישוב ארנונה למחסן, משרד או מפעל תעשייתי. קריטריון נוסף בחישוב גובה הארנונה הוא שטח הנכס והקריטריון האחרון הוא המיקום שלו.

דירת מגורים בגודל מסוים בשכונת יוקרה תל אביבית תעלה הרבה יותר מדירת מגורים באותו הגודל בדיוק באחת השכונות הדרומיות והפחות נחשבות של העיר. באופן דומה, ארנונה על דירות, משרדים ואפילו מחסנים במרכז תהיה גבוהה יותר מאשר הארנונה על נכסים זהים בנתוניהם בפריפריה.

בערים ובשכונות מסוימות בכל רחבי הארץ, עלולה הארנונה להרקיע שחקים ולהגיע לסכומים של מאות שקלים פעם בחודשיים. רבים מהתושבים מבקשים להפחית את התשלום ולנסות למצוא הקלות במס. סטודנטים, למשל, יכולים להגיש לעירייה את חוזה הדירה שלהם ולקבל הנחה משמעותית בתשלום הארנונה.

בכל עירייה או רשות מקומית ישנה ועדה מיוחדת לבדיקת זכאות להנחות בתשלום הארנונה. מלבד הסטודנטים, גם חיילים, נכים, בעלי הכנסה נמוכה ואפילו בעלי ישיבות עשויים להיות זכאים. הכל בהתאם להגדרות העירייה או הרשות. גם דירה שנמצאת בשיפוץ כולל או כזו שבמקלט הבניין שלה נמצא בית כנסת תחויב בתשלום נמוך יותר.

מחדלי הרשויות בנושא ארנונה

טענות רבות נשמעות כלפי העיריות והרשויות המקומיות על ניסיונן לסחוט כספים מהתושבים דרך מס הארנונה. חישובים שגויים של שטח הדירה או העלאת דירוג השכונה ללא כל התאמה למצב בשטח הם, לטענת רבים, עניין שבשגרה ברשויות ובערים רבות. אפילו לאחר הגעה לועדת ההנחות אותה הזכרנו, גילו לעיתים תושבים שאת ההנחה אותה קיבלו, אשר לה הם זכאים על פי הגדרות העירייה עצמה, דאגה אותה עירייה לגבות מהם במסווה של מס אחר כלשהו. גם לגבי תשלומי ארנונה, כמו כל דבר אחר, כדאי לגלות ערנות, לבדוק בשבע עיניים ולא לקבל דבר כמובן מאליו.

ברשויות ובערים רבות שיעור התשלום של הארנונה מאוד נמוך, מה שבשנים האחרונות הוביל עיריות ורשויות רבות לצאת במבצע גביית ארנונה מהתושבים. בעיריות ורשויות מסוימות, על מנת לחסל את החובות הגדולים, הוצעה הנחה של עד 50% על החובות הקיימים אם ישולמו. אך ברשויות אחרות נעשתה הגבייה דרך צווים משפטיים ועיקולים לא נעימים. אז חובות לא כדאי לצבור אבל לדעת בדיוק על מה אתה משלם – בהחלט כן.