פרוייקטי בניה

דירה בהנחה - מה חשוב שתדעו?

נושא מחירי הדירות בישראל הוא נושא חם, שנמצא במרכז סדר היום כבר תקופה ארוכה. המחירים קפצו בשנים האחרונות בצורה משמעותית, ונכון לעכשיו, זוג עם הכנסה ממוצעת פשוט לא יכול לקנות דירה ללא עזרה משמעותית מאוד מהמשפחות. המדינה מנסה לבצע הרבה מאוד פעולות בשנים האחרונות על מנת לנסות ולעזור לאנשים לקנות דירות בישראל, בהצלחה חלקית. אחד הפרויקטים הנגישים והמוצלחים ביותר הוא פרויקט דירה בהנחה. פרויקט דירה בהנחה הוא פרויקט שמציע דיור במחיר מופחת במסלולים של מחיר למשתכן, מחיר מטרה, מחיר מופחת ודירה להשכיר. המטרה שלו היא כמובן לאפשר לאנשים, צעירים לרוב, דיור איכותי במחיר שהם יכולים להרשות לעצמם.

פרויקט העל

פרויקט דירה בהנחה הוא פרויקט העל של משרד השיכון והבינוי, והוא כולל בתוכו את פרויקט מחיר למשתכן, שהוא מעט שונה, בכל הנוגע לזכאות. ההבדל הוא די מינורי, אך משמעותי להרבה אנשים, שכן אל פרויקט מחיר למשתכן יכולים להירשם גם אנשים יחידים בגיל 26 עד 35, בעוד אל הפרויקטים השונים של דירה בהנחה זכאים בעיקר אנשים מעל לגיל 35. הפרויקטים השונים נועדו כדי לעזור לפלחים שונים באוכלוסייה, והקריטריונים הם די נוקשים. לכן, שווה מאוד לבדוק באיזה קריטריונים אתם עומדים והאם אתם זכאים לפרויקט כזה או אחר, על פי מצבכם הכלכלי, המשפחתי והיסטוריית הנדל"ן שלכם.

עמידה בזכאות ורישום

כאמור, כדי לעמוד בזכאות להירשם לתוכנית דירה בהנחה, צריך לעמוד בכמה וכמה קריטריונים. ראשית, צריך להיות חסרי דירה או משפרי דיור (על פי ההגדרות של משרד השיכון ובינוי) אשר משתייכים לאוכלוסיות מאוד ספציפיות כמו זוגות נשואים או ידועים בציבור שמקיימים משק בית משותף, כולל אזרחים ישראלים שבני זוגם תושבים זרים, יחידים (רווקים, גרושים או אלמנים) בני 35 ומעלה, הורים עצמאיים (ללא הגבלת גיל) עם לפחות ילד אחד רווק מתחת לגיל 21 שמתגורר באופן קבוע עם ההורה ונמצא בחזקתו ויחידים בני 21 ומעלה שעומדים בקריטריונים בריאותיים שונים. אגב, "חסרי דירה" מוגדרים כאנשים שלא היו בעלי דירה בעבר, וזה דבר שמפיל הרבה אנשים שהוריהם רשמו עליהם דירות בעבר.

איפה הכי כדאי?

כדי להוציא אישור זכאות כדי לגשת להגרלות של דירה בהנחה, יש להוציא אישור רשמי מהאינטרנט ולשלם סכום קטן. לאחר מכן, צריך לעקוב אחרי מועדי ההגרלות בתקשורת, ולהירשם להגרלה עצמה במועד הרצוי. האישור, אגב, תקף לשנה אחת בלבד, אם כי למשפרי הדיור האישור מתחדש באופן אוטומטי. ניתן לחדש את האישור באתר של משרד השיכון והבינוי בתשלום סמלי. שימו לב שהאישור שלכם בתוקף כאשר מועד ההגרלה הרלוונטית אליכם מתקרב. בסופו של דבר, האזורים המבוקשים הם כמובן האזורים הקרובים ביותר לגוש דן, וזה כולל ערים בשפלה ובשרון הצפוני. ככל שמתרחקים יותר לפריפריה, הביקוש יורד, אם כי ההטבות הן גדולות יותר וההנחות הן משמעותיות יותר ביחס למחיר.

איך זה קורה בפועל?

ההליך של הזכייה הפרויקט הוא קודם כל מאוד משמח, אך כזה שמצריך בירוקרטיה. ראשית, תקבלו מייל או טלפון שזכיתם בדירה, ואתם רשאים לקנות אותה. בהמשך, תגיעו למפגש עם כל הדיירים בבניין, ותקבלו סקירה על הבניין ואופי הדירות. בהמשך, תצטרכו לבחור את הדירה בבניין שאתם רוצים, לפי סדר שנקבע ע"י הגרלה. כלומר, תצטרכו לסמן את הדירה המועדפת עליכם, אך גם מספר אלטרנטיבות בהתאם למיקומכם בתור. בהמשך, תצטרכו לחתום על הניירת הרלוונטית וכמובן לגשת לבנק ולקבל משכנתא, בהתאם לתנאים. במקרים רבים, הבנייה לא יוצאת לדרך בהתאם ללו"ז, ולכן יש להצטייד בעורך דין כדי לסייע לכם להתמודד מול הקבלן. הפרויקטים הללו עשויים לקחת כמה שנים, ויש להתאזר בסבלנות, עד אשר תקבלו את המפתח לדירה. אגב, לרוכשי דירה בתוכנית אסור למכור אותה במשך 5 שנים מקבלת טופס 4 או 7 שנים ממועד ההגרלה שבה זכו (לפי המוקדם מביניהם). לכן, אנשים שרוכשים את הדירה כדי להשקיע בה, יצטרכו לחכות למועד הנכון כדי למכור.